KÜBA KÜLTÜR TURU

26/10/2022 - 01/11/2022
6 Gün
2200.00'dan itibaren
2200.00
#1655725897

EKİM 2022 KESİN KALKIŞLILI KÜBA KARA TURU

 

KÜBA KÜLTÜR TURU                      

26 Ekim / 02 Kasım (+1), 2022

THY ile gidiş/dönüş,  toplam 5 gece Habana, 2 gece Trinidad

Habana:   Hotel Nacional (5*)   &   Trinidad :  Memories Trinidad del Mar Hotel (4*)

Programdaki tüm turlar,  3 akşam yemeği,  5 öğle yemeği 

Unesco Dünya Mirası Listesindeki  4 Yer:

Habana Vieja - Eski Havana / Cienfuegos Tarihi Kent Merkezi / Trinidad / Viñales Vadísi

 

26 Ekim Çarşamba:  İstanbul / Habana    (ÖY, AY)

İstanbul / Havana uçağımız TK 183,  İstanbul Havalimanından 26 Ekim Çarşamba günü sabaha karşı saat 0150’de kalkacaktır.  Bu nedenle, İstanbul’dan gelecek misafirlerimizin,  İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali THY Kontuarında,   25 Ekim Salı gecesi  en geç saat 2315’de hazır bulunması gerekmektedir.  Bagajların verilmesi ve biniş kartlarının alınması işlemlerinden sonra pasaport kontrolüne giderek gümrüklü alana geçebilirsiniz.  İstanbul ve diğer kentlerden gelecek tüm yolcularımızla,  uçağımızın biniş kapısında buluşacağız.    

 

Havana’ya direkt uçuş yapılacak ve normal şartlar altında uçuş süremiz, 13,5 saat olacaktır.  Havana ile zaman farkımız

7  saattir. Geceyi uçakta geçirdikten sonra, aynı gün yani 26 Ekim Çarşamba günü,  Cuba yerel saatiyle sabah 0725’de Havana Jose Marti Uluslararası Havalimanı’na varacağız.    

 

 

Pasaport ve gümrük işlemlerini takiben,  havalimanı dış kapısındaki döviz bürosunda,  yanınızda getirmiş olduğunuz Euro dövizden bir kısmını Cuba yerel parası olan CUP Cuban Peso’ya çevirebilirsiniz.  Takiben,  otobüsümüzle buluşacak ve Habana’ya doğru hareket edeceğiz.  Transfer süresi 30 dakikadır.  Otelimize giriş saati en erken 1600’dır.  Bu nedenle,  kendimizi fazla yormadan hafifi tempolu bir Habana şehir turu yapacağız.     

 

İlk durağımız Morro Kalesi olacak ve buradan tüm Havana’yı panoramik olarak seyredeceğiz.  Arkasından,  La Cabaña Kalesi’nin hemen yanında,  efsanevi devrimci Che Guevera’nın Müze-Evi’ni gezeceğiz.  Sonraki durağımız,  Devrim Hükümeti tarafından yaptırılan Atatürk Büstü olacak.  Burada Büyük Atatürk’ü bir kez daha saygıyla anacak ve hatıra fotoğrafları çekeceğiz.  Sonrasında,  Havana’nın dört ana meydanı Plaza Catedral,  Plaza de Armas,  Plaza de San Francisken ve Plaza Vieja’yı yürüyerek dolaşacağız.  Öğle yemeğini Divina Pastora’da alacağız.  Aracımıza binerek,  Havana’da panoramik bir tur yapacak,  Devrim Meydanı,  Colomb Mezarlığı,  El Malecon,  Tribuna Anti-Imperialista,  Paseo de Prado,  Miramar gibi yerleri göreceğiz. 

 

Saat 1600 civarında,  2 gece oda-kahvaltı olarak konaklayacağımız Hotel Nacional (5*) giriş ve serbest zaman.    Akşam,  saat 1900’da “Havana’ya Hoş Geldiniz” yemeğini,  Hemingway’in de çok sevdiği La Floridita’da alacağız.  Yemek öncesi sizlere,  Hemingway’in bu mekandaki favori kokteyli olan Daiquiri ikramımız olacaktır.  Kadehlerimizi,  Cuba’lıların deyişiyle Papa’nın anısına kaldırabiliriz.  Otele dönüş ve geceleme.      

 

27 Ekim Perşembe:  Habana     (K)

Kahvaltı sonrasında turumuza devam edeceğiz.  İlk durağımız,  dünyaca ünlü Cuba purolarının yapıldığı bir Puro Fabrikası olacaktır.  Burada,  tütün ve puro hakkında bilgi alacak ve tümüyle el sarması olan puroların nasıl yapıldığını öğrenecek ve izleyeceğiz.  Fabrika çıkışında,  fabrikanın özel satış mağazasından,  bu fabrikada sarılan purolardan satın alabilirsiniz.   

Sonrasında Devrim Müzesine giderek,  Cuba Devriminin gelişim sürecini izleyecek ve bu müzenin bahçesinde; Fidel,  Che,  Cienfuegos,  Raul ile birlikte 82 devrimci arkadaşının,  25 Kasım 1956’da Meksika'nın Tuxon kentinden yola çıkıp, 

02 Aralık 1956 günü Cuba'nın Granma bölgesine geldikleri ve aslında sadece 12 kişilik olan Granma teknesini göreceğiz.  

Öğle yemeği serbest.  Sonrasında,  Havana’nın meşhur alış-veriş merkezi Almacenes de San Jose’ye gideceğiz.  Cuba’ya ait anı ve hediyelik her şeyi bu dev antrepoda toplu halde bulabilirsiniz.  Alış veriş meraklısı olmayanlar için hemen komşu antrepoda,  deniz kenarında  kendi biralarını yapma iznine sahip büyük bir Cafe-Bar bulunmaktadır.  Alış-veriş için vereceğimiz serbest zaman sonrası otellere dönüş,  serbest zaman ve geceleme.

 

Opsiyonel Tur:  Buena Vista Social Club ekolü sanatçılarından muhteşem bir konser.  Club Guajirito’da,  akşam yemeği dahil.  Fiyat :  60 €uro / pp.

 

   

                                                                                                             

28 Ekim Cuma:  Habana / Cienfuegos / Trinidad   (K, ÖY, AY)

Kahvaltıyı takiben,  Habana’dan ayrılarak,  adanın güney doğusuna,  Karayip Denizi kıyısında, 2005 yılında UNESCO tarafından dünya mirasını koruma programı içine alınan,  Cuba’nın belki de en güzel limanı ve Fransız koloniyel mimarisinin en iyi örneklerine sahip Cienfuegos'a hareket ediyoruz. 

 

     

 

Bu keyifli kenti panoramik olarak gezecek,  tarihi kent merkezindeki Parque Marti ve etrafındaki  yapıları tanıyacağız.  Sonrasında kentin en hareketli,  yayalara özel caddesi üzerinde alış veriş vb için  bir serbest zamanımız olacak.  Aracımızla buluştuktan sonra,  devrim öncesi dönemin ünlü şeker baronlarından birine ait,  Palacio del Valle olarak adlandırılıan malikaneyi görecek ve terasında,  yöreye özgü bir kokteyl ikramımızla birlikte kenti ve Cienfuegos Körfezini göreceğiz.      Öğle yemeğini Club Cienfuegos’da aldıktan sonra Trinidad’a hareket edeceğiz. 

 

Karayip kıyısı boyunca yapacağımız keyifli bir yolculuktan sonra mimari bir hazine olarak kabul edilen ve 1988 yılında UNESCO’nun Dünya Mirasını Koruma Programı’na alınan anıt kent Trinidad’a varacağız.  Trinidad’in Karayip Denizi kıyısındaki oteller bölgesi Ancon’da,  her şey dahil olarak 2 gece konaklayacağımız  Memories Trinidad del Mar Hotel’e giriş. Varış saatimizin uygun olması halinde,  günün yorgunluğunu Karayip Denizinde yüzerek giderebilirsiniz.  Akşam yemeği ve geceleme otelde.  

 

29 Ekim Cumartesi:  Trinidad    (K, ÖY, AY)  

Kahvaltıyı takiben,  18-19. yüzyıldan kalan otantik evleri,  Arnavut kaldırımlı sokakları,  antikalarla dolu ev ve müzeleriyle koloniyel bir cennet olan Trinidad’ı tanıyacağız.  1514 yılında Yeni Dünya'ya doğru keşif gezileri yapan Velasquez tarafindan kurulan Trinidad'da,  1797'de 56 tane şeker kamışı işleme tesisi ve buralarda çalışan yaklaşık 12 bin köle varmış. 

 

Yürüyerek yapacağımız Trinidad turunda ilk durağımız Museo Historico Municipal olacak ve bu ilginç müzeyi ziyaret edeceğiz.  Trinidad'ta değişik tarihlerde yapılan 5 meydan bulunuyor.  Bunların  en büyüğü Plaza Mayor’u,  arkasında Cuba’nın en büyük katedralini ve onun da yanında bugün Romantik Müze olarak adlandırılan,  dönemin şeker kamışı baronlarından De Brunet Kontu'nun evini dışarıdan göreceğiz. 

 

Trinidad’a gelip de yörenin en ünlü ve eski barı LaCanchanchara'ya uğramamak düşünülemez. 1723'de yapılmış bir malikanenin içindeki bu bar,  ismini bölgeye özgü bir içki olan ve seramik bir çanakta sunulan “canchanchara”dan almış,  ikramımız olarak bu yerel kokteyl ile tanışacak ve canlı müzik eşliğinde barın keyfini çıkaracağız.   

 

Arkasından kentin sokakları arasında dolaşabilmeniz ve her gün kurulan ve yerel el sanatları ürünlerinin sergilendiği pazarlarda alış veriş yapmanız için serbest zamanımız olacaktır.  Bu süre içinde,  yöresel pek çok ressamın atölye-evlerini ziyaret edebilir,  resimlerinden satın alabilirsiniz.  Bavulunuza sığmayacak büyüklükteki tablolar için,  mutlaka fatura almanız gerekmektedir. 

 

Öğle yemeğini Trinidad’da Don Antonio’da alacağız.  Sonrasında kısa bir yolculuğu takiben,  İspanyol Kolonizasyonu döneminde şeker kamışı plantasyonlarıyla ünlü Vale de los Ingenios’daki,  Torre Del Ingenio Manacas-Iznaga’da 45 metre yüksekliğindeki “köle gözetleme kulesini” görecek ve bu inanılmaz yapıyı,  köleliği lanetleyerek gezeceğiz.  Otele dönüş,    Karayip Denizinde yüzmek ve gün batımı için serbest zaman.  Akşam yemeği ve geceleme.  Yemek sonrası isteyenlerle,  gece hayatı hayli renkli olan Trinidad’a gidebilir,    Casa de la Musica,  Casa de la Trova veya Afro-Cuban tarzı müzikle ilgilenenler için Palenque de los Congos Reales gibi mekanlarda,  değişik Cuba müzik grupları ve Trinidad’lıların mükemmel dans gösterilerini izleyip,  onlara katılabilir,  müzik dinleyebiliriz. 

 

     

 

 

30 Ekim Pazar:  Trinidad / Santa Clara – Che Anıt Mezar ve Müzesi / Habana    (K, ÖY)

Erken kahvaltımızı takiben,  Trinidad’dan ayrılıp,  kuzey yönünde adanın orta bölgesinde bulunan Santa Clara kentine hareket edeceğiz.  İlk durağımız 09 Ekim 1967'de Bolivya'da haince öldürülen Ernesto Che Guevera'nın,  Santa Clara'daki anıt mezarı olacaktır.  Aynı mekanda Bolivya'da,  Che ile birlikte hayatlarını kaybeden diğer devrimci arkadaşlarının da mezarları bulunuyor. Anıt Mezar ziyaretini takiben,  doğumundan ölümüne kadar Che’nin hayatından çeşitli kesitleri gösteren fotoğraflar ve ona ait özel eşyaların sergilendiği etkileyici Che Müzesi’ni gezeceğiz.

 

Santa Clara’da alacağımız öğle yemeğini takiben,  Parque Vidal ile yaklaşan Devrim’i bastırabilmek için Batista’nın son ümidi olarak gönderilen asker, silah ve cephane yüklü zırhlı trene Che ve arkadaşlarının baskın yaptığı yeri ve buradaki açık hava müzesini gezerek olanları anlatacağız.      

 

Öğle yemeğini,  Los Canayes’de aldıktan sonra Havana’ya doğru hareket edeceğiz.  Yolumuz üstünde bir şeker kamışı tarlasına girerek,  Cuba ekonomisinde çok önemli olan bu ürünle tanışacak,  tadına bakarak hakkında konuşacağız.  Habana’ya varış,  3 gece oda-kahvaltı olarak konaklayacakları Hotel Nacional (5*) giriş ve serbest zaman ve geceleme.  

 

31 Ekim Pazartesi:  Havana / Viñales Vadisi / Havana   (K,  ÖY)  

Sabah erken saatte,   günübirlik olarak,  tartışmasız dünyanın en kıymetli tütünlerinin yetiştiği ilginç bir coğrafya ve müthiş bir doğaya sahip Viñales Vadisine gideceğiz.  Burada,  Cueva del Indio Mağarasını gezecek,  mağaranın içinde akan nehirde tekneyle kısa bir tur yapacağız.  Takiben, muhteşem güzellikteki bir doğada Leovigildo Gonzales tarafından çizilen Mural de la Prehistoria adlı devasa yağlı boya eseri ilgiyle izleyeceğiz.   Yörede alacağımız öğle yemeği sonrasında ,  ilginç ve keyifli bir deneyim yaşayarak,  Cuba’da ender imtiyazlara sahip kişilerden biri olan,  Senor Benito’nun tütün çiftliği

Casa del Campesino’yu  gezecek,  kendisiyle tanışarak dünyaca ünlü Cuba tütününü,  tarladan,  Puro fabrikasına kadar geçen süreç ve işlemleri öğreneceğiz.  İsteyenler,  Senor  Benito’nun kendi sardığı purolardan (no name) ve yine kendi yetiştirdiği kahveden,  kara fasulyeden  satın alabilirler.  Bu arada,  çiftliğin bahçesinde değişik tropik bitki ve meyve ağaçlarıyla da tanışacağız.  Son olarak,  Los Jasmines tepesinden,  Viniales Vadisinin olağanüstü güzel manzarasını seyredip Havana’ya döneceğiz.  Seçilen otellere dönüş,    serbest zaman ve geceleme.

 

Opsiyonel Tur:  Akşam dünyaca ünlü Tropicana Gece Klubünde, dev bir orkestranın müzik şöleni eşliğinde Cuba’lı sanatçıların olağanüstü dans-kabare gösterilerini izleyebiliriz.  Fiyat : 90 €/pp    

 

 

    

 

01 Kasım Salı:  Havana  (K)    

Serbest zaman ve seçilen otellerde geceleme.  Bugün için sizlere,  biri sabah diğeri de öğleden sonra olmak üzere

2 opsiyonel tur öneriyoruz.  Böylece isteyenler her 2 tura da katılabilirler.      

Opsiyonel Tur,  Ernest Hemingway :  Sabahtan ilk durağımız;  kitapları,  içki şişeleri,  duvarlarında vurduğu vahşi hayvanların kafaları ve silahlarıyla,  Hemingway'in yaşadığı  Finca Vigia Çiftliği olacak.  Takiben,  Hemingway’in,  ya da  Cuba'lıların deyişiyle "Papa"nın,  büyük aktör Spencer Tracy'nin unutulmaz başrolüyle beyazperdeye de yansıyan ünlü eseri "Ihtiyar Adam ve Deniz" adlı romanının kahramanı Santiago'yu yaratırken etkilendiği,  balıkçı Gregorio Fuentes'in köyü Cojimar'i ziyaret edecek ve köydeki yoksul balıkçıların bu ünlü yazara,  ölümünden sonra saygı ve minnet duygularını nasıl ortaya koyduklarını göreceğiz.  Cojimar’da,  duvarları Hemingway ve Fuentes'in fotoğraflarıyla süslü  "Papa"nın  favori restoranı  La Terraza’da öğle yemeğini aldıktan sonra,  Habana’ya geri dönüş.  Fiyat: 50 € / pp. 

 

Opsiyonel Tur,  eski ABD arabalarıyla Habana’da tur :  Bugün öğleden sonra,  1 saat kadar sürecek çok keyifli bir  tur.

Fiyat:   22 € / pp.

   

 

 

          

02 Kasım Çarşamba:  Havana / Caracas / İstanbul + 1   (K)

Erken saatte otelde alacağımız hafif bir kahvaltı ve check-out işlemleri sonrasında saat 0730’da havalimanına transfer.  THY’nın  Havana /İstanbul dönüş uçuşu Caracas üzerinden yapılmaktadır. Bu nedenle,  THY TK 183 uçuşuyla sabah saat 1015’de Havana’dan Venezuela-Caracas’a hareket.  Uçuş süremiz 3 saattir.  Caracas’a indikten sonra uçaktan inilmeyecektir.  Caracas’da THY ekibi değişecek,  uçaktaki Caracas yolcuları inecek ve Istanbul’a gidecek yolcular alındıktan sonra,  aynı uçakla,  İstanbul’a hareket edilecektir.  Caracas/İstanbul uçuşumuz 11 saat 50 dakika sürecek ve 03 Kasım Perşembe sabahı,  Türkiye saatiyle 1010’da İstanbul Havalimanında olacağız. Servislerimiz burada sona erecektir.                                                      

 

Tur Rehberi:  Ali Hepşen

 

Otel Bilgileri:   

Habana,  Hotel Nacional (5*):  Bu otel,  El Malecon Bulvarı üzerinde,  Atlas Okyanusu’na bakan muhteşem konumu ve manzarası,  çok keyifli bahçesi ve  tarihi  geçmişiyle çok ünlü bir otel olup,  bir devlet işletmesidir.   Otelin “Salón de la Fama” isimli barı gerçekten bir müzeden farksızdır ve mutlaka görülmesi,  gezilmesi gerekir.  Ayrıca hemen belirtmeliyim ki,  bu barda,  tüm Cuba’nın en iyi mojitosunu içebilirsiniz.  Bu otelin geçmişiyle ilgili olarak,  tüm yolcularımıza turumuz sırasında özel bir anlatım yapacağım. 

 

Trinidad,  Memories Trinidad del Mar Hotel (4*) :  Trinidad’da Karayip Denizi kıyısında 2 gece,  her şey dahil olarak konaklayacağımız  bu otel,  yine bir devlet işletmesi olup,  Trinidad’da kalacak grupların konaklayabileceği en iyi durumdaki oteldir.  Yolcularımızın bu otelle ilgili fazla bir beklenti içinde olmamalarını belirtmek isteriz. 

 

Önemli Not:  Çok sık sorulan bir soruya yanıt olarak,  tüm otellerde,  havlu,  sabun, şampuan,  tuvalet kağıdı vb bulunmaktadır,  yanınızda bu anlamda bir şey getirmenize taşımanıza gerek yoktur.  Ama,  mutlaka yanınızda bir şeyler getirip vermek istiyorsanız,  ilkokul çocukları için,  kırtasiye malzemesi vb getirebilirsiniz,  bunları bir okulda durup,  çocuklara dağıtılmak üzere verebiliriz.  Şehir turları ve aracımızla yapacağımız yolculuklar sırasındaki duracağımız yerlerdeki tuvaletlerde kağıt olmayabilir,  sadece bu konuda tedbirli olmanızı öneririm.    

 

Serbest Zamanlarda Neler Yapılabilir?

*Habana Vieja (Eski Havana) bölgesindeki,  La Floridita,  La Bodeguita del Medio,  Cafe de Lluvio de Oro gibi barları dolaşabilirsiniz.        

*Havana’nın La Guarida,  La Cocina de Lilliam,  Cafe del Orient gibi ünlü restoranlarında,  önceden rezervasyon yapmak koşuluyla yemek yiyebilirsiniz.       

*Habana’da isteyenler ve ilgi duyanlar,  otelin de hemen yakınındaki Habana’nın en iyi Latin Jaz Klübü

La Zora Y Cuervo’ya gidebilir.  Daha hızlı bir mekan arayanlara da Casa de la Musica Miramar’ı önerebilirim.       

 

Fiyat:

Iki kişilik odada kişi başı  : 2100 €uro   

Tek kişilik oda farkı                           :  200 €uro

Tek kişilik (Single) oda sayısı sınırlı sayıdadır.   

 

Fiyata dahil olan hizmetler:

*Istanbul/Havana/Istanbul,  THY ile gidiş/dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti.  

*Programda belirtilen otellerde;  Habana’da 5 gece oda-kahvaltı,  Trinidad’da 2 gece her şey dahil konaklama.    

*Belirtilen günlerde alınacak toplam 5 adet öğle yemeği,  Habana’da 1 akşam yemeği,  Trinidad’da 2 akşam yemeği.

*Tur programında belirtilen tüm müze ve ören yeri giriş ücretleri.

*Tur ve transferler sırasında klimalı araç.

*Yol boyunca ve Cuba'da tecrübeli Türkçe rehberlik hizmeti. 

*14.04.2022 tarihi itibariyle,  işi başı 330 USD tutarındaki havaalanı vergileri.

*Zorunlu Seyahat Sigortası (Mesleki Sorumluluk Sigortasıdır).

*Seyahat sağlık sigortası  (70 yaş ve üzeri misafirler için %100 sür prim uygulanır)

 

Fiyata dahil olmayan hizmetler:

-Vize ücreti.  Yeşil pasaport sahipleri vizeden muaftır.     

-Belirtilenler dışında kalan yemekler.

-Rehber ve şoför bahşişleri.

-70 yaş ve üzeri yolcular için seyahat sağlık sigortası sür prim farkı

-Yurtdışı çıkış harcı.

 

Ödeme Planı:  2100 €,  5 taksit olarak aşağıdaki şekilde ödenebilir.


23.05.2022             : 420 €uro             

23.06.2022             : 420 €uro  

22.07.2022             : 420 €uro

23.08.2022             :  420 €uro

23.09.2022             :  420 €uro  

  


Single / Tek kişi kalanlar için; 200 €uro tutarındaki fark ve bağlantı uçağı farkları son taksitle beraber alınacaktır.

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi Süre Fiyat
26/10/2022 01/11/2022 6 Gün 2200.00 ( 2200.00)

Bilgi Talep Formu

Rezervasyon Talep Formu